Традиція щорічно відзначати цей день 8 вересня започаткована згідно з рекомендацією Всесвітньої конференції міністрів освіти з ліквідації неграмотності, що відбулася в Тегерані у вересні 1965 року.
День грамотності присвячений певній темі. В різні роки він проходив під гаслами: «Значення грамотності для жінок», «Грамотність розширює особисті можливості», «Грамотність і здоров’я», «Читаючи минуле, пишемо майбутнє», «Грамотність в цифровому світі», «Грамотність і багатомовність» та ін.
Цьогоріч Міжнародний день грамотності приурочений темі «Навчання грамотності та подоланню неграмотності в умовах кризи COVID-19 і в наступний період», а також ролі викладачів та змінам в педагогіці.