ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ: ЯК РОЗУМНО СПОЖИВАТИ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЮ В ЗАКЛАДАХ ОСВІТИ ?

Дата: 07.02.2024 12:17

Протягом останніх тижнів рф нищить українську енергосистему. У багатьох регіонах України виникають, зокрема, проблеми зі світлом. Допомогти країні тримати енергетичний фронт потрібно не лише вдома, а й на роботі, особливо в закладах освіти, заповнених електричним обладнанням, яке можна легко використовувати більш ефективно з мінімальними зусиллями та витратами. Пропонуємо прості поради, які допоможуть економити електроенергію.

Одна з найголовніших рекомендацій, якої доцільно дотримуватися усім закладам освіти – впроваджувати систему енергоменеджменту! Налагодження розумного управління енергоспоживанням забезпечить зменшення витрат на оплату енергоносіїв та комфортні умови для якісної роботи.

Низка додаткових простих порад щодо оптимізації споживання електроенергії за 4 напрямами:

1. Опалення / охолодження

• Перевірте стан будівлі закладів освіти;
  • Проаналізуйте джерела втрат теплової енергії;
  • Ущільність вікна і двері;
  • Тримайте двері та вікна закритими під час опалення приміщення, щоб не втрачати тепло, але відкривайте двері та вікна, коли тепло, щоб мінімізувати кондиціонування повітря та запобігти задушливості у приміщенні;
  • Віддавайте перевагу кондиціонерам інверторного типу (теплові насоси);
  • Одягайтеся відповідно до сезону.

2. Освітлення:

За міжнародними розрахунками, приблизно 15% річних рахунків за електроенергію витрачається на освітлення;

Заощаджувати енергію на освітленні легко. Лампочки, доступні на ринку, ефективніші, ніж будь-коли раніше, і існують технології, що дозволяють автоматично вимикати світло за певних умов.

Також максимально використовувати безкоштовний ресурс - природне освітлення.

Приклади способів економії електроенергії на освітленні:

• вимикайте світло, коли виходите з приміщення;
  • використовуйте світлодіодні лампи;
  • налаштуйте автоматичне вимикання світла в кінці робочого дня;
  • підтримуйте освітлювальні прилади чистими від пилу;
  • використовуйте якомога більше природного денного освітлення.

3. Офісна техніка

Десятки – можливо, сотні – людей користуються комп’ютерами, екранами, принтерами тощо. Якщо це обладнання залишають увімкненим або використовують його, коли в ньому немає потреби, особливо без використання енергозберігаючих функцій, тоді це просто спалювання електроенергії.

Приклади способів заощадження електроенергії при використанні офісної техніки:

• налаштуйте комп’ютери на перехід у режим сну/гібернації, якщо вони не використовуються, але повністю вимкніть їх після завершенню роботи;
  • налаштуйте техніку на енергозберігаючі режими – більшість сучасних ПК і моніторів мають такі налаштування;
  • не друкуйте зайвий раз – скористайтесь цифровою версією або, якщо комусь потрібна копія, надішліть її електронною поштою або поділіться нею через Google документи;
  • переконайтеся, що придбане обладнання має високий клас енергоефективності – замініть старі типи офісного обладнання, оскільки воно може споживати на 50–90% більше електроенергії, ніж енергоефективні моделі.